ZDRAVIE

Zdravie

Zdravie

Genetic laboratory

SLOVGEN.SK

Slovgen Diagnostické laboratórium

Zdravie

Laboratórium pre klinickú diagnostiku

Atest o absolvovaní špeciálneho očného vyšetrenia očného pozadia:

Akceptujú sa atesty od nasledovných veterinárnych lekárov:

/platnosť atestu je jeden kalendárny rok odo dňa jeho vystavenia/

MVDr. Miroslav Faga Veterinárna poliklinika  (Zavarská 11, Trnava, tel. č. 033/55 01 609)

MVDr. Alexandra Trbolová (Capajevova 3, 040 81 Košice, tel. č. 0907 638 682)

MVDr. Anna Hanzlová (Cífer, tel. č. 0905 336 943)

MVDr. Róbert Furenda (Kostlivého 17, Bratislava – Ružinov, tel. č. 02/43 33 90 94)

MVDr. Ľubomír Pavlík (Gorazdova 34, Nitra, tel. č. 0905 78728)

Veterinárna poliklinika ALTHEA  (Dolnočermánska ulica 23, Nitra, tel: 0907 237 889) 

OČI:

Katarakta
Je to najznámejšie ochorenie očnej šošovky, ktoré vzniká znížením jej priehľadnosti až úplnou stratou priehľadnosti v dôsledku štrukturálnych zmien. Má progresívny charakter, čo znamená, že stav sa postupom času zhoršuje. Na začiatku môže postihnutie zasahovať okrajové časti šošovky alebo môže vznikať aj v strede šošovky……….VIAC

Progresívna retinálna afortia /PRA/ – periférna
Je to degeneratívne ochorenie sietnice pri ktorom postupne odumierajú špeciálne bunky vystieľajúce očnú guľu, ktoré sú zodpovedné za príjem svetelných lúčov. Pes má problémy s videním v tme (šeroslepota), v cudzom prostredí je nesvoj, naráža do predmetov. Neskôr pes prestáva vidieť aj za denného svetla a v konečnej fáze oslepne úplne. Proces degenerácie trvá aj niekoľko rokov.
Prvé príznaky sa objavujú až vo vyššom veku – okolo tretieho až štvrtého roka.

Progresívna retinálna afortia /PRA/ – centrálna
Postihuje periférne videnie a nie je sprevádzaná šeroslepotou. Degenerácia sietnice začína v centrálnej časti a postupuje smerom von. Ochorenie sa dá diagnostikovať ešte pred rozvinutím badateľných príznakov, preto je potrebné pravideľné vyšetrenie.

Dysplázia sietnice
Je abnormálne zmnoženie niektorých vrstiev sietnice, ktoré môžu viesť k odtrhnutiu sietnice a následnej slepote.

Glaukóm
Toto postihnutie patrí medzi hereditárne ochorenia. Glaukóm je charakterizovaný zvýšeným vnútroočným tlakom. Pri zvýšenom tlaku v oku dochádza k rozšíreniu zrenice  a tým k odrazu svetla od sietnice  (u ľudí má tento zelenú farbu) a preto stredovekí lekári nazvali tento stav u ľudí zeleným zákalom, hoci v skutočnosti to nie je zákal. Zvýšený tlak v oku má na oko a jeho funkciu katastrofálne následky. Dochádza k odumieraniu očného nervu  a sietnice a stav u psov vždy končí slepotou. Pri včasnom odhalení  glaukomu dokážeme oko udržať relatívne dlho “vidiace“, problémom je však veľmi často pokročilé štádium  glaukomu kde predvedené zviera na vyšetrenie je slepé, alebo má už len malú schopnosť vidieť. Glaukóm sa u psov nedá odstrániť chirurgicky.

Luxácia šošovky
U postihnutých psov sa väzivo ktoré drží očnú šošovku na mieste pretrhne alebo rozpadne a spôsobí, že očná šošovka spadne na nesprávne miesto v oku. Ak šošovka spadne do vnútornej dutiny oka, veľmi rýchle môže spôsobiť glaukóm a stratu zraku. 

Entropium
Stav kedy je očné viečko obrátená dovnútra oka. To spôsobuje, že mihalnice mechanicky dráždia oko, čo je bolestivé. Stav sa prejavuje slzením a zrýchlením žmurkaním.Chronické podráždenie môže spôsobiť zjazvenie a hnisavý zápal rohovky. Ak tento stav nie je liečený môže viesť k poškodeniu zraku alebo až  k úplnej slepote.

Ektropium
Očné viečko je uvoľnené  a vytočené smerom von. Oko je nechránené čo vedie k častému podráždeniu. Z tohto dôvodu u postihnutých jedincov dochádza k alergickým alebo bakteriálnym zápalom spojiviek. Tiež sa môže vyskytnúť syndróm suchého oka.Takto postihnuté jedince mávajú hnisavé výlučky v kútikoch očí, začervenalé spojivky, prípadne zníženú tvorbu sĺz. 

Distichiasis
Mihalnice rastúce abnormálne, čiže smerujú na rohovku. Tieto riasy môžu spôsobiť podráždenie očí, alebo odreniny – poškodenia rohovky.

Dystrofia rohovky
Je to ochorenie predného segmentu oka a je charakterizované výskytom zákalu v centre alebo tesne mimo centra rohovky. Pri pohľade mikroskopom vidíme, že v skutočnosti ide o výskyt veĺkého množstva kryštálikov v rôznych vrstvách rohovky, ktoré zriedkakedy spôsobujú úplnú slepotu zvieraťa. Tieto kryštáliky sú najčastejšie usadeniny cholesterolu a v prípade, že poškodzujú najspodnejšiu vrstvu rohovky, endotel, môže dôjsť k prieniku očnej tekutiny do rohovky s následným edémom (opuchom) rohovky a postihnuté zviera stráca schopnosť vidieť. Rohovková dystrofia postihuje obidve rohovky a veľmi ťažké poškodenia rohovky je nutné riešiť transplantáciou rohovky. Rohovková dystrofia nebýva spojená s iným celkovým ochorením  ani s iným zápalovým ochorením.

Suché oko
Znamená to, že u postihnutých psov sa netvoria slzy, následkom čoho dochádza k veľkým bolestiam očí či až k oslepnutiu.

Tretie viečko – Harderova žľaza
Tretie viečko je membrána, ktorá je umiestnená v kútiku každého oka, obsahuje slznú žľazu a slúži na stieranie nečistôt z oka. Občas môže čiastočne oko zakrývať. Stáva sa, že dochádza k vychlípeniu Harderovej žľazy. V prvotnom štádiu sa môže vrátiť na pôvodné miesto ale nie je možné vylúčiť opätovný výhrez. Pokiaľ sa tretie viečko nevráti na pôvodné miesto, je nutné riešiť tento problém chirurgicky.

KOSTI, SVALY a KĹBY:

Luxácia kolennej kosti – jabĺčka
Ide o zoslabené kolenné väzy, ktoré neudržia kolennú kosť v normálnej polohe. Stav postihuje zadné končatiny. Prejavuje sa krívaním, môže byť aj bolestivý.

Dysplázia bedrového kĺbu
Abnormalita jedného alebo obidvoch bedrových kĺbov. Stupeň ochromenia závisí od intenzity choroby. Vyvoláva bolesť a krívanie.

Medzistavcové ochorenia platničky  

NERVOVÁ SÚSTAVA:

Ochrnutie lícneho nervu
Vedie k nesprávnemu fungovaniu svalov, ktoré sú spojené s výrazom tváre. Príčinou je zvyčajne zápal stredného a vnútorného ucha. Ďalšie príčiny môžu byť poranenie, nádor, lymská borelióza, porucha štítnej žľazy, iné svalové alebo zápalové ochorenia, ktoré zasahujú centrálny nervový systém psa. Príznaky sú neschopnosť žmurkania, neschopnosť zavrieť oko, vysiace pysky, nadmerné slinenie, vypadávanie jedla z papule, sklápenie hlavy do boku, tiky očí, tvárová asymetria.

Epilepsia
Je to ochorenie centrálneho nervového systému – mozgu, ktoré sa prejavuje kŕčovými záchvatmi – paroxyzmami celého tela alebo niektorých skupín svalov…… VIAC

OCHORENIA KRVI :

Von Willebrandova choroba
Poruchy v zrážaní krvi (chudokrvnosť)

Autoimunitná hemolitická anémia
Autoimunitná hemolitická anémia (AIHA) je najčastejšou príčinou chudokrvnosti psa, ktorú spôsobuje rozpad červených krviniek. Príznaky sú veľmi rýchly nástup apatie a slabosti, bledé sliznice, zväčšená slezina, šelest srdca, zvracanie, bolesť brucha.

OCHORENIA SRDCA :

Dilatačná kardiomyopatia (DCM)
Toto ochorenie postihuje srdcový sval (myokard), ktorý stráca svoju schopnosť normálne pracovať. DCM postihuje hlavne ľavú časť srdca (ľavá časť pumpuje krv do celého tela), najmä ľavú komoru. Keďže myokard nie je schopný vytlačiť všetku krv z ľavej časti srdca, dochádza k jej hromadeniu v ľavej komore, predsieni ako aj v pulmonálnych cievach privádzajúcich krv do ľavého srdca. Toto vedie k zväčšeniu srdca v snahe o kompenzáciu neefektívneho pumpovania. Kvôli hromadeniu krvi dochádza k vzniku ľavostranného kongestívneho zlyhania a tvorí sa tekutina v pľúcach. Menej často DCM postihuje aj pravú komoru. Vtedy sa krv hromadí na pravej strane, čo vyúsťuje do pravostranného kongestívneho zlyhania srdca a tekutina sa tvorí v bruchu a hrudníku. Príznakmi sú strata chuti do jedla, bledé ďasná, zvýšená frekvencia srdca, kašeľ, zťažené dýchanie, slabosť a mdloby.

UŠI:

Infekcia vonkajšieho ucha
Je sprevádzaná výtokom. Ak sa nelieči môže prerásť do infekcie stredného ucha a prederaviť bubienok.

Hluchota

KOŽA:

Seborrhoea
Vzniká pri nesprávnej výžive, hormonálnych poruchách, infekciách. Koža sa olupuje, srsť je matná. Suchá seborrhoea vyzerá ako lupiny, mastná spôsobuje zvýšenú mastnotu kože.

Atopia
Alergia na vdychované alergény (peľ, roztoče), prejavuje sa svrbením, vypadanou srsťou alebo zápalom kože hlavne na ušiach, bruchu a v podpazuší.

Potravinová alergia
Alergia na rôzne zložky stravy (napr. kuracie mäso, vajcia, pšenica, mlieko). Začína sa hnačkami, neskôr sa rovnako prejavuje na koži v oblasti brucha, v podpazuší a na ušiach.

Rakovina kože
Koža je najčastejším miestom výskytu rakoviny u psov. Zvyčajne sa objavuje u psov stredného až staršieho veku ( 6- 14 rokov), hoci niektoré typy sa objavujú aj u mladších psov. 
Rakovina kože zahŕňa širokú škálu nádorov vrátane nekontrolovateľného rastu kožných buniek alebo súvisiacich štruktúr ako sú  vlasové folikuly a podporné tkanivá (tuk a spojivové tkanivo). Na koži sa môžu objaviť aj metastázy, ktoré pochádzajú z iného nádoru na tele (ak nemajú svôj pôvod v koži, nie je to ale rakovina kože). Svetlo sfarbené psy s hladkou srsťou, ktoré trávia veľa času na slnku majú väčšie riziko vzniku rakoviny.

Lipómy
Lipóm je najbežnejším podkožným nádorom. Je mäkký, guľatý, lokalizovaný pod kožou, niekedy vyrastá medzi svalmi v hlbších vrstvách. Je to nádor nezhubný (benígny). Zostáva na mieste svojho vzniku, nevrastá do okolitých tkanív a nemetastázujú do vzdialených miest v tele. Väčšina lipómov nemusí byť odstránená, ale ak lipóm rastie a tlačí na iné štruktúry, je vhodné ho odstrániť. Taktiež je možné odstrániť tento nádor z kozmetických dôvodov.

Pyoderma

Upchaté análne žliazky
Pes sa často olizuje, vozí sa zadkom po zemi, môže sa triasť. Žliazky vyprázdnite ručne tlakom ukazováka a palca na konečník, alebo poproste veterinára či chovateľa aby vám prvýkrát ukázal ako. Porucha vyžaduje výplach antibiotikami, prípadne sa môžu chirurgicky odstrániť.

MOČOVÉ ÚSTROJENSTVO:

Uroliáza

HORMONÁLNE OCHORENIA:

Hypotyreóza (štítna žlaza)

CHOROBY ZAŽÍVACIEHO TRAKTU (ústa, pažerák, žalúdok, tenké črevo (duodenum a ileum), hrubého čreva (hrubého čreva a konečníka), pečeň, pankreas)

Chronická hepatitída (zápal pečene)
Toto ochorenie sa zvycajne klinicky prejaví až vo finálnej fáze. Vyznacuje sa prítomnostou nekrotických pecenových buniek a aktívnou zápalovou reakciou. Cím je choroba chronickejšia, tým dochádza k väcšiemu poškodeniu . Vznik a pôvod je neznámy a rozlíšenie vírusových pôvodcov nebolo vo veterinárnej medicíne zatial stanovené . Najcastejšou prícinou hepatitídy sú preto zatiaľ neidentifikovanej vírusy. Doposial nie sú k dispozícii špecifické krvné testy a hepatitídu je možné zistit ultrazvukovým vyšetrením ahistologickým vyšetrením tkaniva získaného biopsiou. Posledným štádiom je cirhóza pečene. Príznakmi sú znížená chuť do jedla, letargia, vracanie, hnačka, zvýšené pitie a močenie, opuchnuté brucho – naplnené tekutinou, žltý nádych na koži, ďasnách.

Rázštep pysku a podnebia
Rázštep je kostná porucha, ktorú môžeme pozorovať u všetkých plemien. Pri rázštepe podnebia a pysku dochádza k neuzatvoreniu (nespojeniu) vývojových doštičiek, ktoré rastú od zubných oblúkov smerom k stredu hlavy vyvíjajúceho sa plodu…………VIAC